detail-blog
جولای 28, 2023

آشنایی با مواد مقاوم مبلمان شهری در برابر آب و هوا

مبلمان شهری از جمله اجزای شهری می‌باشد که امروزه می‌توان آن‌ها را در سرتاسر شهر مشاهده کرد. مبلمان شهری شامل تجهیزات شهری ماننده میز و نیمکت‌ها، چراغ‌های خیابانی، سطل زباله‌، پیاده‌روها، انواع مختلف تابلوهای راهنمایی یا تبلیغاتی می‌شوند.

این مبلمان برای جنب‌های مختلف شهری برای یک شهر الزامی است و دارای اهمیت زیادی می‌باشد. این مبلمان روی کیفیت زندگی مردم و زیبایی شهری تاثیرگذار است. این مبلمان طراحی‌های مختلف و متنوعی دارند و با استفاده از مواد مختلفی طراحی و در نهایت ساخته می‌شوند.

عوامل مختلف آب و هوایی

برای طراحی و ساخت تجهیزات شهری یا مبلمان باید همیشه پارامترها و عوامل مختلفی را برای طراحی و استفاده مواد اویله در نظر گرفت. یکی از عوامل مهمی که باید در هنگام ساخت مبلمان شهری درنظر گرفت عوامل مختلف آب و هوایی است. به صورت کلی تجهیزات ساخته شده در سطح شهر می‌توانند با بروز شرایط آب و هوایی مختلف تخریب شوند. راه کار جلوگیری از این اتفاق استفاده از مواد مناسب اولیه برای ساخت محصولات است.

به طور کلی در یک منطقه، یک شرایط آب و هوایی غالب وجود دارد که عموما آب و هوای آن منتطقه به همان صورت است. اما در برخی موارد یک شرایط آب و هوایی متفاوتی رخ می‌دهد و اگر تجهیزات از مواد مناسبی ساخته نشده باشند دچار تخریب می‌شوند.

شرایط آب و هوایی مانند آب و هوای بارانی، آفتابی، ابری، برفی، تگرگ، طوفان، رطوبت بالا و رعد و برق می‌شوند. برخی از این شرایط آب و هوای غالب منطقه و برخی از آن‌ها هم به صورت تصادفی و با دوره بازگشت طولانی رخ می‌دهند. برای مثال اگر تجهیزات ساخته شده در محلی قرار گیرند که عموما آب و هوایی بارانی دارد، جنس آن تجهیزات باید به گونه‌ای باشد که در مقابل این شرایط مقاوم باشد و تخریب نشود. یا اگر تجهیزات در محلی قرار خواهند گرفت که شرایط هوایی عموما آفتابی و در آن محل تابش خورشید شدید است، باید برای ساخت تجهیزات از موادی استفاده کرد که به نحوی مقاوم این شرایط آب و هوایی باشد.

معرفی مواد مختلف و بررسی خواص آن‌ها

مواد مورد استفاده در ساخت مبلمان شهری باتوجه به محل قرارگیری آن مبلمان و شرایط آب وهوایی آن منطقه و دیگر پارامترها انتخاب می‌شوند. به همین واسطه این مبلمان شهری از مواد  مختلفی ساخته می‌شوند. این مواد دربرگیرنده چوب، سنگ، پلاستیک، بتن و انواع فلزات می‌شوند.

 • چوب یکی از محبوب‌ترین مواد قابل استفاده در طراحی و ساخت مبلمان شهری است. این ماده به وساته گرمای ویژه بالا و هدایت گرمایی کم یکی از مواد مناسب برای ساخت مبلمان شهری است. مبلمان‌های از جنس چوب برای شرایط آب و هوایی بسیار سرد و بسیار گرم مناسب است، زیرا گرما و سرمای زیادی را به خود جذب نمی‌کند و آن را انتقال نمی‌دهد. البته شایان بیان است که این مبلمانی از این جنس برای شرایط آب و هوایی بارانی و برفی مناسب نمی‌باشد، زیرا به مرور زمان دچار پوسیده‌گی در بافت آن می‌شود. همچنین این ماده می‌تواند حس بهتری به شهروندان در زمان استفاده می‌دهد و از زیبایی خوبی برخوردار است و می‌تواند بافت شهری را زیباتری کند.
 • مبلمان فلزی یکی از بارزترین و شایع‌ترین جنس در مبلمان شهری است. زیرا فلزات از قابلیت انعطاف‌پذیری بالایی برخوردارند به همین واسته می‌توان مبلمانی با طراحی‌های مختلف و زیبا ساخت. همچنین مبلمان فلزی از مقاومت بالایی در برابر شرایط آب و هوایی مختلف دارند. برای مثال در صورت استفاده از فولاد ضدزنگ مبلمان می‌تواند در برابر زنگ زدگی‌ها مقاومت کند و برابر شرایط باران یا برفی تخریب نشود. یکی از نکات مثبت این جنس، امکان تعمیر آن است و این مبلمان می‌توانند در صورت هرگونه خرابی به راختی تعمیر شوند و مجدد از آن‌ها استفاده شود. مبلمان فلزی دارای مقاومتی بالای وزنی نیز هستند و توانایی تحمل وزن و فشار بالایی را دارا می‌باشند. تنها نکته منفی در مورد اجناس فلزی در مبلمان این است که فلزات انتقال دهنده گرما و سرما هستند و در شرایط آب و هوایی خیلی گرم و سرد می‌توانند گرما یا سرما را به فرد استفاده کننده از مبلمان انتقال دهند.
 • سنگ از دیگر مواد مورد استفاده در طراحی مبلمان شهری است. این ماده می‌تواند به مبلمان زیبایی خاص خود و توانیی تحمل فشار و وزن بالایی را بدهد. تنها عیب این جنس عدم امکان تعمیر آن است، اما این جنس می‌تواند در شرایط آب و هوایی مختلفی به واسته مقاومت بالای خود مورد استفاده قرار بگیرد.
 • پلاستیک یکی دیگر از اجناس بارز مورد استفاده در مبلمان شهری است. این جنس بیشتر در فضای بازی کودکان در پارک‌ها و دیگر اماکن استفاده می‌شوند تا رد صورت برخورد کودکان با آن‌ها، کودک آسیب خاصی نبیند. این ماده در برابر آب و هوای بارانی و برفی نیز مقاومت قابل قبولی دارد و می‌تواند در مناطق مختلفی قرار بگیرد.

نتیجه‌گیری

مبلمان شهری نتشکیل دهنده اجزای مهمی از یک شهر هستند. این مبلمان‌ها با کاربردهای متفاوت و مختلف طراحی و ساخته می‌شوند. در زمینه طراحی و ساخت مبلمان شهری، یکی از موارد دارای اهمیت جنس این مبلمان است. مبلمان شهری با مواد اولیه مختلفی ساخته می‌شوند که هر کدام از مواد دارا خواص خاص خود هستند و در مقابل شرایط مختلفی مقاوم هستند.

نظرات کاربران

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • خدمات پس از فروش

 • ضمانت کالا

 • پشتیبانی آنلاین

تهران، خیابان سازمان آب نرسیده به اشرفی اصفهانی روبروی نهم شمالی پلاک 318 طبقه 3 واحد 16

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه صنعتی کیان پارک می باشد

محصول به سبد خرید اضافه شد

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare
بستن

کالاها

دسته بندی ها