با گذر زمان و افزایش جمعیت شهرها، نیازهای مختلف شهری نیز افزایش یافته است. یکی از نیازهای مهم یک شهر وجود مبلمان شهری مناسب است. مبلمان شهری به مجموعه‌ای از اجزای شهری و وسایل مانند میز، نیمکت، واسایل ورزشی، وسایل بازی، آلاچیق‌ها، پوشش گیاهی و… می‌گویند. مبلمان شهری دارای ویژگی‌های منحصر به فرد خود هستند و به دلیل اهمیت بالای آن‌ها، وجود مبلمان در سطح شهر الزامی است. مبلمان شهری می‌توانند در انواع مختلفی از اشکال، جنس و کاربرد طراحی و تولید بشوند. انتخاب این پارامترها بر اساس محل قرارگیری و کاربرد مبلمان انتخاب می‌شوند تا بهترین کاربرد و بالاترین  کیفیت را در مبلمان شهری داشته باشیم.

ابعاد

یکی از مشخصات مهم در مبلمان شهری ابعاد آن‌ها است. یکی از عوامل موثر در انتخاب ابعاد برای مبلمان شهری محل قرارگیری آن مبلمان است. عوامل مختلف خارجی مانند میزان جمعیت استفاده کنند از آن بسیار در انتخاب اندازه و ابعاد مبلمان شهری تاثیرگذار است. برای مثال برای محلی که معمولا شلوغ است باید مبلمانی برای استراحت شهروندان طراحی بشوند. طراحی و تولید این مبلمان‌ها باید به گونه‌ای باشد که فضای زیادی برای نشستن داشته باشد. همچنین می‌توان از ایده‌های خلاقانه‌ای برای طراحی آن‌ها استفاده کرد تا در عین فضای مناسب زیبایی خوبی نیز داشته باشد تا حس بهتری به شهروندان بدهد.

این مبلمان می‌توانند در ابعاد مختلفی طراحی و تولید بشوند و در انتخاب اندازه برای آن‌ها محدودیت خاصی وجود ندارد. این اندازه صرفا با بررسی شرایط موجود در منطقه انتخاب می‌شوند.

جنس

برای طراحی و تولید مبلمان شهری می‌توان از مواد مختلف و جنس‌های گوناگون استفاده کرد. عموما پارامتر اصلی برای انتخاب مواد و جنس مبلمان شرایط خارجی مانند شرایط آب و هوایی و شرایط محل قرارگیری است. به عنوان مثال در محلی که دارای آب و هوایی گرم و خشک است باید از مواد و جنسی استفاده کرد که جذب گرمای کمتری داشته باشد و توانایی انتقال گرمایی پایینی داشته باشد. یا اگر مبلمان باید در منطقه‌ای با شرایط آب و هوایی بارانی قرار بگیرد، مبلمان باید از جنسی باشد تا در مقابل بارش بارن‌های شدید و طوفان از خود مقاومت نشان دهد و تخریب نشود. مواد و جنس شایع اکثر مبلمان شهری شامل چوب، سنگ، انواع فلزات، شیشه و پلاستیک است.

  • چوب یکی از مواد بارز استفاده شده در مبلمان است که به واسته زیبایی در عین کارایی استفاده می‌شود. این ماده توانایی جذب و انتقال گرمای کمی دارد و در اکثر مبلمان شهری می‌توان آن را مشاهده کرد.
  • سنگ از دیگر مواد به کار رفته در طراحی و ساخت مبلمان است. مبلمان‌هایی ازاین جنس دارای مقاومت بالایی هستند و می‌توانند در برابر عوامل خارجی مانند شرایط آب وهوایی بارانی و طوفانی یا ضربات شدید از خود مقاومت نشان دهد. این ماده دارای زیبایی خاصی است که در عین کارایی و مقاومت در تعداد قابل توجهی از مبلمان‌های شهری به کار می‌رود.
  • مبلمان شهری می‌توانند با انواع مختلف فلزات ساخته بشوند. فلزات به واسته شکل پذیری مناسب می‌تواند سبب طراحی‌های جذاب و مختلفی در زمینه طراحی مبلمان شهری بشود. همچنین فلزات از مقاومت خوبی در مقابل ضربات شدید و عوامل مختلف برخوردار هستند و به همین واسته در ساخت مبلمان شهری استفاده می‌شوند.
  • پلاستیک یکی از بارزترین مواد به کار رفته در تولیدات مبلمان شهری است. زیرا این ماده نیز دارای قابلیت شکل پذیری مناسبی است و می‌تواند سبب طراحی‌های زیبا در سطح شهر بشود. از این ماده اغلب در تولیدات وسایل بازی کودکان استفاده می‌شوند تا در صورت برخورد کودکان با مبلمان آسیب نبینند.

رنگ

مبلمان هشری در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند. عموما انتخاب رنگ در تولید مبلمان وابسته به بافت منطقه است و با توجه به آن انتخاب می‌شود. این امر به این دلیل است که مبلمان با بافت منطقه سازگاری داشته باشد و جلوزیباتری به خود بگیرد. عموما برای تولید مبلمان شهری از رنگ‌های شاد برای القا حس بهتر به شهروندان و مردم استفاده می‌شود.

کاربرد

مبلمان شهری دارای انواع مختلفی هستند و کاربردهای گوناگونی دارند. مبلمان شهری دربرگیرنده مجموعه زیادی از اجزای شهر مانند سلطل‌های زباله، میزها، نیمکت‌ها، چراغ‌ها، وسایل بازی کودکان، وسایل ورزشی در پارک‌ها، آلاچیق‌ها و تعداد زیاد دیگری از سازه‌های شهری می‌شوند. کاربرد مبلمان شهری یکی از پارامترهای مهم در طراحی و تولید مبلمان شهری است و از اهمیت زیادی برخوردار است.

نتیجه‌گیری

مبلمان شهری یکی از اجزای جدایی ناپذیر از شهر هستند و از جوانب مختلف دارای اهمیت هستند. مبلمان شهری روی کیفیت زندگی شهروندان یک منطقه تاثیر می‌گذارد و می‌تواند حس بهتری را به مردم منطقه بدهد. تحقیقات شکل گرفته در این زمینه نشان دهنده تاثیرات مبلمان شهری روی شهر و شهروندان شهر هستند. تاثیرات مثبت مبلمان شهری شامل بهبود کیفیت زندگی مردم، افزایش فعالیت‌های مختلف مردم و افزایش ارزش‌های املاک منطقه می‌شود.

این مبلمان‌های دارای ویژگی‌های مختلفی هستند و در طرح‌ها و نوع‌های مختلفی تولید می‌شوند. مشخصات‌هایی مانند رنگ، ابعاد، کاربرد و جنس از مهم ترین مشخصات‌های مبلمان شهری به حساب می‌آیند. این پارامترها با بررسی عوامل مختلف تعییت می‌شوند. عواملی مانند محل قرارگیری، شرایط آب و هوایی و کاربرد آن‌ها.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *