یکی از عناصر مهم در فضای عمومی مبلمان شهری هستند. این مبلمان برای ارمغان آوردن راحتی و آسایش برای شهروندان شهر به وجود آمده‌اند. این مبلمان می‌توانند دارای کاربردهای مختلف باشند و روی عوامل مختلفی نیز تاثیرگذارند، به همین دلیل از اهمیت بالا برخورداراند. برای مثال مبلمان شهری می‌تواند بستر مناسبی را برای برقراری روابط و تعاملات اجتماعی فراهم سازد.

اهمیت وجود طراحی‌های مناسب مبلمان شهری برای فضاهای عمومی

  • یکی از موارد مهم در طراحی مبلمان شهری، راحتی شهرواندان هنگام استفاده از آن‌ها است. به همین دلیل مبلمان شهری به نحوی طراحی و تولید می‌شوند تا کاربران و مردم بتوانند به راحتی از آن‌ها استفاده کنند. همچنین در هنگام استفاده اذیت نشوند و به راحتی از مبلمان استفاده کنند.
  • از دیگر عواملی که در هنگام طراحی مبلمان شهری باید به آن توجه داشت زیبایی آن‌ها است. طراحی مبلمان باید به طوری باشد که با محیط اطراف خود سازگاری داشته باشد. حتی می‌توان طراحی آن‌ها را از فرهنگ بومی و آثار تارخی یک منطقه الهام گرفت تا مبلمان تولی شده دارای زیبای مناسب و خوبی باشند.
  • مبلمان شهری باید از مواد اولیه باکیفیت ساخته شود تا مبلمان توانایی مقاومت بالایی داشته باشند تا در اثر عوامل مختلفی مانند ضربه، شرایط مختلف آب و هوایی، وزن و فشار و… تخریب نشوند و از خود مقاومت نشان دهند.
  • طراحی مبلمان شهری بسیار عملیات مهمی است. به این مظور که مبلمان به نحوی طراحی شوند که شهروندان و کاربران آن در زمان استفاده از آن آسیب نبینند. برای مثال جنس آن‌ها با توجه به کاربرد آن‌ها و محل قرارگیری آن‌ها انتخاب شود. به عنوان مثال جنس مبلمانی که قرار است در پارک‌ها برای بازی کودکان استفاده شود باید به گونه‌ای باشد که در صورت برخورد کودکان با آن‌ها صدمه نبینند.
  • مواد مورد استفاده در مبلمان شهری بسیار مهم هستند. مواد استفاده شده در مبلمان بهید به گونه‌ای باشد که در اثر عوامل مختلف تخریب نشود، همچنین قابلیت بازیافت داشته باشند تا به این روش از استفاده بیش از حد منابع مختلف و آلودگی محیطی جلوگیر به عمل آورد.

مواد مورد استفاده در مبلمان شهری

پیش‌تر ذکر شد که مواد اولیه مبلمان شهری باتوجه به عومال مختلفی انتخاب می‌شوند که یکی از مهم ترین عوامل محل قرارگیر آن و نحوه کاربرد آن است. برای مثال چوب یکی از مواد شایع و بارز استفاده شده در مبلمان شهر است. این ماده می‌تواند نما و زیبایی خاصی را با سازه بدهد. اما از این ماده در مبلمان‌های خاصی استفاده می‌شود، برای مثال از این ماده بیشتر در اماکنی استفاده می‌شود که آب و هوای گرم یا خیلی سرد دارد. زیرا این ماده گرما و سرما را به خود جذب نمی‌کند و آن را بسیار کم انتقال می‌دهد. در مقابل از این ماده در مناطقی که شرایط آب و هوایی بارانی دارند عموما استفاده نمی‌شود زیرا به مرور زمان می‌تواند باعث پوسیده‌گی و تخریب آن سازه شود.

انواع فلزات یکی از شناخته شده ترین مواد استفاده شده در زمینه طراحی و ساخت مبلمان شهری است. این ماده به واسطه مقاومت بالا در برابر فشار زیاد و ضربه، همچنین مقامت در عوامل مختلف جوی در سازه‌های بی‌شماره استفاده می‌شود. و به واسطه انعطاف‌پذیری بالا می‌تواند سبب طراحی‌های خلاقانه برای و مناسب برای فضاهای عومی شهر بشود.

پلاستیک از دیگر مواد استفاده شده در مبلمان است. این ماده با وجود قابلیت بازیافت می‌تواند یکی از مواد مناسب برای ساخت و تولید مبلمان شهری باشد.

انواع طراحی‌ها مناسب مبلمان برای فضاها عمومی

یکی از پارامترهای مهم که دارای اهمیت بسیار بالایی در طراحی مبلمان شهری است فضای قرارگیر آن مبلمان است. طراحی مبلمان باید باتوجه به نیازهای شهروندان و آن فضای عمومی باشد. طراحی مبلمان نیز باید با بافت آن منطقه از شهر سازگار باشد. همچنین طراحی مبلمان می‌تواند با الهام‌گیری از آثار تاریخی و فرهنگ منطقه باشد تا با این طراحی زیبایی خاصی را در اختیار کاربران و شهروندان بگذارد.

می‌توان انواع مختلفی از طراحی‌های مبلمان شهری را در سطح شهر با طراحی و ایده‌ها مختلف مشاهده کرد. طراحی‌های کلاسیک و ساده، طراحی‌های مدرن با امکانات و کاربردهای بیشتر و طراحی‌های محیط زیستی و دیگر طراحی‌ها گوناگون همه از انواع طرح‌های پیاده‌سازی شده در سطح شهرهای مختلف هستند. هرکدام از انی طراحی‌ها بادرنظرگیری نیازهای فضا استفاده می‌شوند.

طرح‌های مدرن‌تر می‌توانند کاربردهای بیشتری در اختیار کاربر بگذارد یا طرح‌های محیط زیستی عموما به همراه زیباسازی گیاهی همراه است یا مواد استفاده شده در آن‌ها قابل بازیافت است.

نتیجه‌گیری

مبلمان شهری کی از فضاهای عمومی می‌باشد که در سطح شهر می‌توان آن‌ها را مشاهده کرد. این مبلمان با کاربردهای مختلف طراحی و به تولید می‌رسند. طراحی مبلمان شهری باید با توجه با نیازهای فضای عمومی انجام شود. همچنین مواد استفاده شده در مبلمان باید با درنظرگیری همین عوامل انتخاب شود تا بتواند به نیازهای فضا و شهروندان پاسخ دهد. طراحی مبلمان شهری با ایده‌های نوآورانه و خلاقانه می‌تواند سبب ایجاد محیطی پویا، جذاب و در عین حال کاربردی بشود. به همین واسطه بر زندگی شهروندان تاثیربگذارد و با بهبود کیفیت آن بشود. همچنین می‌تواند باعث بهبود روابط و تعاملات اجتماعی شهروندان و مردم با یکدیگر شوند و فضای خانوادگی و ایمنی را به وجود بیاورد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *